1. Koľko krát za deň si umývať zuby a prečo?

Dva krát denne stačí, ráno a hlavne večer. Ráno stačí len zubnou kefkou, viac menej pre pocit sviežeho dychu. Večerné čistenie je zo zdravotného hľadiska najdôležitejšie a nestačí použiť len zubnú kefku (manuálnu, alebo elektrickú), ale treba sa hlavne zamerať na dôkladné vyčistenie medzizubných priestorov, medzizubné kefky a nite je vhodné použiť po každom jedle a ústnu dutinu vypláchnuť. Kefku stačí použiť ráno a večer.

  1. Používanie zubnej nite a dôvod, prečo patrí k pravidelnej dennej starostlivosti o zuby

Zubná niť čistí hlavne bočné steny rezákov a očných zubov, ktoré sú rovné a tzv. body kontaktu medzi stoličkami – miesta kde sú zuby v hornej časti natesno a uzatvára sa tak medzizubný priestor, aby sa pomedzi zuby nedostávalo príliš veľa zvyškov z potravy. Potom sú ešte špeciálne nite tzv. Superflossy, ktorými sa čistia priestory pod mostíkmi, okolo implantátov a používajú sa i na čistenie predných zubov pri nasadenom fixnom čeľustno-ortopedickom aparáte, alebo pri zdlahovaní predných zubov po sňatí fixného ČO aparátu.

  1. Dentálna hygiena 2 krát ročne a prečo?

Profesionálnu dentálnu hygienu sa odporúča väčšine pacientov absolvovať 2 krát ročne, pretože na ďasná nepoznáme pomôcku, ktorou by sme ich vedeli vyčistiť od nánosov povlaku vo všetkých častiach chrupu. Tam, kde povlak nie je odstránený pol roka a dlhšie, môže na zube vytvoriť kaz, pretože odvápňuje sklovinu a vytváraním kyslého prostredia v ďasne spôsobuje zápal. Neodstránený povlak, ktorý mechanicky neodlepíme z povrchu zuba, nejde vypláchnuť a minerály, ktoré obsahujú naše sliny ho postupne menia na tvrdú štruktúru, ktorej hovoríme zubný kameň. Ten vytvorí v ďasne výborné podmienky pre život anaeróbnych baktérií (žijú bez prístupu kyslíka). Tie produkujú toxíny, enzýmy, alergény, sírne plyny a voči tejto biomase sa náš organizmus bráni zápalovou reakciou. Zápal nejde vyliečiť, kým je ďasno „zaliate“ zubným kameňom. Kameň z ďasna odstraňuje dentálna hygienička, aby sa vyliečil zápal, takže pravidelným čistením – individuálnym i profesionálnym, vieme udržať ďasná i zuby zdravé.

  1. Zlé návyky – nadmerné pitie sladených nápojov?

Na zdravie chrupu vplýva i potrava. Príliš veľa cukrov – v nápojoch i jedlách, poskytuje hlavne streptokokovým aeróbnym baktériám výborné podmienky na život. Tieto baktérie menia cukry z potravy do pár minút na kyselinu a tá odvápňuje sklovinu. Sklovina je najtvrdším miestom nášho tela, neživým ochranným lakom zubov. Devastačný účinok na sklovinu má nadmerná konzumácia sladených nápojov v kombinácii s obsahom kyseliny fosforečnej – kolové a i veľa lepivej ’’Fast food-ovej‘‘ potravy.

  1. Zdravá strava, čo zubom škodí a čo prospieva

Vplyvom kyslého prostredia sa sklovina odvápňuje – mäkne, takže rizikom pre ňu je i “ zdravá strava“ – veľa citrusov, stopercentných džúsov,  smoothie, jogurtov. Zničujúcou kombináciou spolu s príjmom kyslej potravy, je časté mechanické čistenie zubov ihneď po takomto jedle. Vtedy si vlastne zmäknutú sklovinu mechanicky zodierame. Zlým návykom je i čistenie zubov len ráno a spánok s nevyčistenými zubami, kedy klesá i tvorba slín, ktoré tiež upravujú pH.

  1. Plánovanie prvej návštevy dieťaťa u zubného lekára/hygieničky kedy a prečo je to dôležité?

Dieťa by malo zo zákona absolvovať prehliadku u stomatológa už v prvom roku života. Nie vždy sa to dá realizovať, zvlášť, keď u nás postupne zanikajú pedostomatologické ambulancie, ktoré sa podarilo zaviesť do praxe ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Návšteva odborníka je ale dôležitá, aby rodič dostal cenné rady, ako sa starať o ústnu dutinu dieťaťa a ak treba, aby boli včas zachytené a riešené prípadné problémy. Diagnostikovať ich vie i kvalifikovaná dentálna hygienička, takže ak nedostanete termín u stomatológa, navštívte prax dentálnej hygieničky. Návšteva je dôležitá i preto, aby sa dieťa oboznámilo s vyšetrovacím kreslom, nástrojmi a prístrojmi a nemalo strach z “ bielych plášťov“ (spojte to napr. s vašim termínom).

  1. Identifikácia prvých príznakov kazu

Je dôležité zachytiť prvé príznaky ochorení ústnej dutiny včas. Začínajúci kaz sa prejavuje citlivosťou na chlad, sladké jedlo, neskôr na teplé. Už pri takýchto príznakoch sa treba objednať k stomatológovi. Bolesť už signalizuje vážnejší problém, neutíchajúca – pulzujúca bolesť, je prejavom odumierania nervu a problém treba riešiť okamžite. Často sa bolesťou manifestuje i zápal ďasien. Tu pomôže práve dentálna hygienička, ich vyčistením do hĺbky, od tvrdých povlakov, ktoré nemusia byť vôbec vidieť (skrývajú sa v ďasnovom žliabku).

  1. Používanie fluoridových prípravkov – posilnenie zubnej skloviny

Používanie fluoridových prípravkov nie je až také podstatné, ako správne mechanické čistenie a odstraňovanie povlaku v miestach, kde sa najviac zachytáva – pri ďasne, medzi zubami a v ryhách stoličiek. Fluorid síce remineralizuje sklovinu, ale neprenikne cez vrstvu povlaku. Kde nie je povlak, nemá prečo vzniknúť problém. Ak tak používajme prípravky z obsahom organickej väzby fluoridu – aminfluoridu, ktorý vie sklovina lepšie viazať. Pasty stačí minimálne množstvo, vo veľkosti hrášku. Ústne vody s fluoridom sa odporúčajú na výplach úst po konzumácii kyslých potravín, alebo nápojov, ktoré demineralizujú zubnú sklovinu. 

  1. Používanie správnych pomôcok na čistenie zubov 

Len zubná kefka nám na vyčistenie zubov rozhodne nestačí. Čistí iba 3 plochy zuba: prednú, zadnú, žuvaciu a bočné steny zostávajú nevyčistené. Na ich čistenie treba použiť zubnú niť, ktorá čistí hlavne steny predných zubov (trojok a rezákov) a tzv. body kontaktu… Priestor medzi stoličkami je ampulový, tam zubná niť nestačí. Po odstránení povlaku ho dentálna hygienička zmeria a vyberie každému pacientovi správne veľkosti medzizubných kefiek. Dôležité je i naučiť pacientov tieto pomôcky správne používať. Veľmi účinnou a dôležitou kefkou je tzv. dočisťovacia – jednozväzková kefka, ktorou čistíme bez pasty a slúži na dočistenie zadných zubov a čistenie ďasien, resp. krčkovej časti zubov.

  1. Starostlivosť o protetické práce a implantáty

Ľudia, ktorí majú v ústach protetické práce, by mali pravidelne absolvovať i profesionálnu ústnu hygienu, pretože okolo mostíkov i implantátov je viac priestoru na zachytávanie povlaku a čistenie býva náročnejšie než pri vlastných zuboch, čo mnohí pacienti veľa krát netušia, ak nie sú poučení stomatológom, ktorý im protetiku realizoval.

Pevne verím, že vám moje tipy a rady boli užitočné. Ak máte detailnejšie otázky a chcete mať váš chrup zdravý, kontaktujte ma. Rada a ochotne vám pomôžem a v konečnom dôsledku vám viem ušetriť peniaze na drahé stomatologické zákroky. 

Všetko je to len o vás a o budovaní správnych návykov 🙂

Jana Turanská Dipl. dentálna hygienička.

Tel.:  +421 904 711 141

Lichnerova 23 (nad ČSOB, 1.poschodie), Senec

(Objednávky na 1 hod. termín online alebo na tel. čísle)

Rezervujte si stretnutie ešte dnes, teším sa na vás 🙂